Toms Petrusēvičs izcīna 32. vietu Pasaules Kausa posmā

Treniņnometne Austrijā, Stubair

Pagājušajā sezonā, Tomam Petrusēvičam izcīnot 3. vietu Eiropas Kausu kopvērtējumā, tika izcīnīta personīgā vieta dalībai šajā 2016/17 Pasaules kausu sezonā abās frīstaila disciplīnās – gan sloupstailā, gan Big Air, kuras iekļautas Ziemas Olimpisko spēļu programmā 2018. gadā Korejā. Līdz ar to nolēmām izmantot šo iespēju un nolēmām cīnīties par olimpisko ceļazīmi abās disciplīnās.
Šogad pirmie četri starti ir ieplānoti tieši Big Air disciplīnā, tāpēc treniņnometnē Austrijā, Stubair lielākoties strādājām pie Big Air trikiem, ko plānojam izpildīt pirmajos 2 Pasaules Kausa posmos – Milānā un Vācijā.
Mums Olimpisko virsotņu sasniegšana nākas ar lielām grūtībām, jo ir nepietiekams finansējums, lai nodrošinātu kvalitatīvus treniņus. Pēc vasaras treniņnometnes Austrālijā sekoja mēnesi ilgs pārtraukums treniņiem uz sniega, līdz ar to bija pēdējais brīdis atsākt treniņus un oktobra beigās devāmies uz treniņnometni Stubair ledājā, Austrijā. Kā jau pēdējā laikā ierasts, mūsu nepietiekamā sezonas finansējuma dēļ, treniņnometni Austrijā varējām noorganizēt pateicoties Ščerbiņinu ģimenei, kura mūs uzņēma uz 3 nedēļām un iespēju robežās arī vadāja uz kalna, jo bijām bez sava transporta. Trenēties Stubair varējām tikai uz mazākajiem PRO līnijas tramplīniem, jo lai trenētos lielajā PRO līnijā, jāmaksā 200.- Eur dienā. Arī treniņu iespējas jeb lecienu skaits pa tramplīniem (kikeriem) bija ļoti ierobežots dēļ lielajām rindām. Sportisti, kas trenējās lielajā PRO līnijā automātiski tiek pie pacēlāja bez rindas, līdz ar to Toms vidēji 5h laikā varēja veikt 12-15 lecienu sērijas. Tai pašā laikā lielās PRO līnijas braucēji varēja veikt vidēji 3x vairāk lēcienu sērijas – 40 – 45. Nometnes laikā Toms iedzīvojās nelielā muguras traumā, kā arī bija nedaudz apaukstējies. Līdz ar to kopumā gandrīz nedēļu nācās izlaist no plānotajām 3 nedēļām. Visi šie faktori kopumā veidoja ne tos labākos apstākļus kvalitatīviem treniņiem. Treniņnometnē izdevās atkārtot labākos trikus, kas tikuši apgūti līdz šim.

Toms izcīna 32 vietu pirmajā sezonas Pasaules Kausa posmā Milānā Big Air disciplīnā


Sākas FIS Pasaules kausu sezonu un reizē arī kvalifikācijas cikls Ziemas Olimpiskajām spēlēm Korejā 2018. Šajā sezonā FIS kalendārā ir ieplānoti 6 Pasaules kausa posmi Big Air disciplīnā un septītais kā Pasaules Čempionāts. Big Air Pasaules kausa posmi iedalās 2 kategorijās – pilsētā jeb “city” un uz kalna nogāzes organizētie.
Pilsētas jeb “city” Big Air var startēt TOP 40 labākie pēc Pasaules snovborda punktu ranga (WSPL) un īpašo kvotu dalībnieki – papildus vietas ar personīgajām vietām līdzīgi kā Toms un attiecīgā posma organizētāj valsts. Ja no TOP 40 visi nepiedalās, tad startēt var attiecīgi pēc kārtās zemāk esošie rangā, maksimums 40 sportisti. Savukārt uz kalna nogāzes organizētajos un Pasaules Čempionātā dalībnieku skaits ir lielāks, jo tajos piedalās pēc valstu kvotām un arī īpašo kvotu dalībnieki.

Pirmais Pasaules Kausa posms Big Air disciplīnā bija organizēts kā City Big Air, kurš norisinājās Milānas EXPO Open Air teritorijā. Sacensībās startēja 49 sportisti vīriem un 20 dāmām. Ierobežoto finansu dēļ, mēs apmetāmies atsevišķi no pārējiem dalībniekiem un uz sacensību vietu devāmies ar vilcienu, kas vidēji aizņēma 1.5 h. Visi braucēji dzīvoja 10 min attālumā.
Šajā sezonā vairāki PK posmi norisinās vienlaicīgi – gan snovbordistiem, gan frīstail slēpotājiem, līdz ar to ir samazināts treniņdienu skaits.
Milānas posmā bija tikai viena treniņdiena. Treniņš ilgst nepilnas 2 stundas un vidēji dalībnieks var paspēt izlekt 8-10 reizes.  Neskatoties uz ne visai veiksmīgi aizvadīto treniņnometni Austrijā, Tomam treniņos izdevās nosēdināt visus savus labākos trikus. Treniņdienai sekoja viena brīvdiena, kurā norisinājās sacensības frīstail slēpotājiem.
Sacensībās dalībnieki tiek ielozēti divās grupās jeb hītos (heat). Toms tika ielozēts 1. starta grupā, par ko viņš īpaši priecīgs nebija, jo nākas celties ļoti agri no rīta un sniegs ir salīdzinoši cietāks nekā startējot 2. grupā. Sacensību dienā treniņiem tiek dots īsāks laiks tikai 45 minūtes, kuru laikā var paspēt izlekt 5 reizes.
Tomam treniņu diena nebija tā labākā, jo bija ļoti ledains un pēdējos divos lecienos tika piedzīvoti kritieni, satraumēts elkonis un lauzts rokas pirkts un netika nosēdināts sarežģītākais triks, kuru ieplānots izpildīt sacensībās otrajā lēcienā. Psiholoģiskais fons pirms starta nebija tas labākais.
Sacensības sākas ar kvalifikāciju, kur katram dalībniekam tiek doti divi lecieni, kurus vērtē tiesneši, no kuriem skaita labāko. No katras grupas jeb heat uz fināliem tiek 5 labāko rezultātu īpašnieki. Tomam izdevās pārvarēt psiholoģisko spriedzi un atrast pārliecību sevī un izdevās sacensībās nosēdināt savus ieplānotos trikus.
Toms pirmajā lēcienā nosēdināja BS doublecork mute 1080, un otrajā lecienā nosēdināja Switch BS doublecork nose 1080. Rezultātā tas deva 15 vietu savā grupā, bet sacensībās 32. vietu. 
Zinot iepriekšējo pieredzi, startējot sacensībās pirms Soču Ziemas Olimpiskajām spēlēm, braucēju līmenis ir ļoti augsts un rezultāti ir ļoti blīvi. Ar rezultātu esam apmierināti, jo savu labāko formu plānojam sasniegt sezonas vidū, ja izdosies pietiekoši trenēties.

Sacensību kalendārs 16/17 sezonai:

09.11.- 13.11.16. PK posms BA, Milāna, Itālija (startē Toms Petrusevičs)
23.11. – 24.11.16. PK posms BA, Koreja (Latvijas pārstāvji nepiedalās)
30.11.- 04.12.16. PK posms BA, Moenchengladbach,Vācija (startē Toms Petrusevičs)
12.12. -17.12.16. PK posms BA – ASV, Cooper Mt. (startē Toms Petrusevičs)
05.01. – 07.01.17. PK psoms BA – Maskava, Krievija (startē Toms Petrusevičs)
10.01. – 14.01.17. PK posms SBS – Kreičberga, Austrija (startē Toms Petrusevičs un Artūrs Cukunde)
16.01.- 21.01.17. PK posms SBS – Laax, Šveice (startē Toms Petrusevičs un Artūrs Cukunde)
22.01.- 28.01.17. PK posms SBS – Seiseralma, Itālija (startē Toms Petrusevičs un Artūrs Cukunde)
29.01.- 05.02.17. PK posms SBS – ASV, Mammoth Mt. (par dalību nezinam vēl)
06.02.- 12.02.17. PK posms SBS un BA – Kanāda, Kvebeka  (par dalību nezinam vēl)
06.03.- 12.03.17. Spānija, FIS PASAULES ČEMPIONĀTS – SBS, BA  (par dalību nezinam vēl)
20.03.- 26.03.17. PK posms SBS – Čehija, Spindleruv Mlyn  (par dalību nezinam vēl)

*Big Air – akrobātiskie lecieni pa tramplīnu
* SBS – slopustails (trase ar vairākiem tramplīniem un slaidu elementiem)

Pateicamies par atbalstu – LOV, LSS, Rīgas Dome, Nitro snowboards, L1 premium goods, Toko (veikals Ceļotājs), Stance, Electric, FeiyuTech, bez kuriem dalība PK posmos šobrīd nebūtu iespējama, bet, lai veiksmīgi startētu tālākos sacensību posmos, nepieciešams papildu finansējums.

Kvalifikācija Ziemas Olimpiskajām spēlēm Korejā 2018. gadā sloupstaila un Big Air disciplīnām

Kvalifikācijas ieskaitē iet visi FIS Pasaules Kausa posmi sākot ar šo sezonu un beidzot ar 2018. gada janvāri, tai skaitā arī šīs sezonas FIS Pasaules Čempionāts. Kvalifikācijas ciklam tiek veidots atsevišķs rangs. Sloupstaila disciplīnā rangā tiek iekļauti rezultāti no visa kvalifikācijas cikla, Big Air disciplīnas rangā iet četri labākie rezultāti no PK posmiem un Pasaules Čempionāts. Valstis kvotas izcīna pēc šī ranga un kādam no attiecīgās valsts sportistam ir jābūt rangā TOP 40. Indiviudālie kritēriji sportistiem abās disciplīnās ir vienādi. Sportistam kvalifikācijas cikla sacensībās ir jābūt vismaz reizi labāko TOP 30 un uz 2018. gada februāri jābūt minimumam 100 FIS punktiem.

Teksts: Inārs Bīrmanis

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *