Kā izvēlēties inventāru?

Braukšanas veidi

Pirms doties uz veikalu, braucējam ir jāzina, kurš no braukšanas veidiem ir viņa vēlmju saraksta augšgalā. Nozīmīgi ir saprast, cik lielu naudas summu vēlaties maksāt par snovborda inventāru. Braucēja garums, svars, personīgās vēlmes un braukšanas stils ieņem nozīmīgu lomu tajā, kāda izmēra snovborda dēlis braucējam būs visērtākais. Cilvēkam ar ķermeņa svaru virs vidējā ieteicams garāks snovborda dēlis, bet iesācējam nedaudz īsāks kā nepieciešams.

Freeride

Freeride dēļi ir dizainēti braucējam, kurš lielākoties prasmīgi brauc pa daudzveidīgu reljefu. Tipiski, ka šiem dēļiem ir izturīgāka elastība un tie domāti garākiem braucieniem nekā freestyle dēļi. Freeride dēlis ir nedaudz garāks lielākai stabilitātei un ātrumam, un tam raksturīga directional forma, kas veidota optimālai braukšanai vienā virzienā.

Powder

Powder dēļi, kas mīl svaigu sniegu, parasti tiek asociēti ar feeride dēli, taču pūdera dēļu atšķirīgā iezīme ir platāks priekšgals un konusveidīga - šaurāka, aizmugure. Stiprinājumi ir novietoti virzienā uz aizmuguri, lai palīdzētu braucējam ar dēļa priekšgalu „izpeldēt” cauri dziļam sniegam. Pūdersniegam nereti izvēlas rocker formas dēli.

All mountain

All mountain jeb universāls dēlis ir veidots braukšanai pa jebkādu kalnu un visiem sniega apstākļiem. Šāds dēlis ir īstā izvēle braucējam, kas mācās, vai brauc gan brīvā stilā, gan pa pūderi. Tā aptuvenais garums ir no zemes līdz braucēja degunam.

Freestyle

Freestyle vai parka dēļi ierasti ir īsāka izmēra, lai būtu vieglāk ar to manevrēt un veikt rotācijas uz reiliem, slaidiem, džampiem un citām konstrukcijām. Freestyle dēļiem parasti ir true twin forma. Universāls variants freestyle dēļiem ir arī directional twin formas dēlis, tas apvieno daudzpusīgo visu kalnu dēli ar rotaļīgo brīvā stila dēli.

Splitboards

Splitboards ir ļoti specifisks dēlis, kas veidots tūrismam un kalnos kāpšanai. Dēli var sadalīt divās atsevišķās daļās, lai pārvietos kāpelējot. Līdzīgi kā ar slēpēm, kad braucējs ir sasniedzis virsotni, dēļa daļas jāsavieno, lai brauktu lejup. Dēlim ir nepieciešami speciāli stiprinājumi, kā arī jābūt lavīnu drošības ekipējumam un prasmēm pārvarēt nestandarta reljefus.

Dēļu formas

Directional

Kopīgais starp freeride un all-mountain dēļiem ir tas, ka directional dēļi ir dizainēti, lai brauktu galvenokārt vienā virzienā. Tiem ir izturīgāka dēļa aizmugure un mīkstāks priekšgals, lai palīdzētu braucējam saglabāt stabilitāti lielā ātrumā, braucot kārvingā. Raksturīgi, ka stiprinājumi ir novietoti tuvāk dēļa aizmugures galam.

True Twin

Saukts arī par twin formas dēli ir pilnīgi simetrisks ar identiska izmēra priekšu un aizmuguri, un  elastību. Stiprinājumiem jāatrodas vienādi centrētiem pret dēļa vidu, šī iemesta dēļ twin forma ir ideāla freestyle stilam un parkam, jo ar to ir iespējams vienlīdz labi braukt abos virzienos.

Directional Twin

Twin un directional formu kombinācija. Priekšgala un aizmugures simetriskā forma apvienota ar vienvirziena (directional) kodolu (tā ir mīkstāka nekā aizmugurei), izveidojot dēli ar vienvirziena formu un simetrisku kodolu. Dēļi pamatā paredzēti all-mountain un freestyle trasēm.

Dēļu profili

Camber

Tradicionāls dēļa profils un joprojām ļoti populārs starp profesionāliem snovbordistiem, jo tas piedāvā maksimālu enerģiju. Dēļa vidusdaļa ir izliekta uz augšu, statiskā pozīcijā bez braucēja dēlis pie zemes atrodas tuvāk abiem galiem, bet braucējam esot uz dēļa, tas nodrošina ilgu un vienmērīgi zemei piespiestu braukšanu gan uz plaknes, gan kantēm.

Rocker

Dēļa profils ir pretējs camber profilam. Tam ir vienmērīgs U veida lejup vērst izliekums un, braucējam esot uz dēļa, mazāka saskare ar virsmu. Rocker dēļi labi „peld” cauri pūdersniegam un zem kājām vieglāk izdara rotācijas pagriezienus.

Flat

Saukts arī par „Zero” profilu, ir taisns visā garumā līdz priekšgala un aizmugures izliekumiem. Šī forma rada atšķirību starp camber un rocker dēļiem ar lielāku spēju manevrēt, precīzāk kantējot.

Rocker- camber- rocker

Forma tiecas dot braucējam gan spēcīgas kantes kārvingā uz presēta sniega, no camber apakšdaļas, gan pastiprinātu pagriezienu izdarīšanu un „peldēšanu” cauri pūderim, no rocket priekšgala un aizmugures.

Rocker- flat- rocker

Šī ir vēl viena rocker dēļu variācija, kas vēlas sniegt nedaudz vairāk saķeres kantēm ar sniegu. Šī tipa dēlis ir pa vidu pilnīgam rocker dēlim un taisnajam flat dēlim.

Camber- rocker-camber

Profils ir raksturīgs dēlim, kas strādā uz braucēja svaru, kas saspiež divas camber zonas. Šis dizains rada spēcīgu, saspiestu kārvinga zonu starp braucēja kājām un saglabā reljefu un kārvinga precizitāti dēļa abos galos.

Dēļu lokanība un cietība

Snovborda dēļu lokanība atšķiras un var variēt dažādu zīmolu starpā. Daudziem ražotājiem ir sava numerācija, no 1-10 apzīmējot dēļu lokanību, kur 1 ir vismīkstākais un 10 viscietākais. Parasti lokanības reitingi tiek klasificēti sekojoši:
 • 1-2 ir mīksts;
 • 3-5 vidēji mīksts;
 • 6-8 vidēji ciets
 • 9-10 ļoti ciets dēlis.
Lokanības skalas un sajūtas uz dēļa tomēr var atšķirties atkarībā no katra dēļa specifikas. Mīkstāki dēļi (1-5) domāti freestyle un all-mountain braukšanas stiliem, tie ir lokanāki un ar tiem ir vieglāk pārvietoties. Šāds dēlis noder iesācējam, braucējam ar nelielu ķermeņa svaru un parkam. Cietie dēļi (6-10) domāti freeride braukšanai un tūrismam. Tie paredz labāku kantēšanu un lielāku stabilitāti īpaši lielā ātrumā.

Snovbords bērniem

Nozīmīgākie faktori, kas nosaka, kāds būtu pareizākais snovborda inventārs bērnam, ir augums un svars. Gados jauna snovbordista dēļa garumam jābūt starp krūšu daļu un zodu, tabulā ir konkrēti norādīts, kāds dēļa garums atbilst augumam, taču īsākam vai garākam dēlim par norādīto arī ir sava nozīme. Kā atrast piemērotāko izmēru dēlim:
 1. Izmēriet bērna garumu un svaru;
 2. Atrodiet tos tabulā;
 3. Atrodiet ķermeņa garumam atbilstošo dēļa garumu;
Ja bērna garums ir starp diviem dēļu izmēriem, tas jāpielāgo pēc svara. Ja bērna svars ir par vieglu pret garumu, izvēlieties snovborda dēli, kas īsāks vai tieši auguma garumam atbilstošs pēc tabulas rādījumiem. Ja bērna svars ir smagāks pret viņa garumu (virs vidējā), izvēlieties garāku snovborda dēli nekā norādīts. Iemesli, kāpēc bērna snovborda dēli izvēlēties īsāku- tuvāk krūtīm:
 • Bērns ir iesācējs vai īpaši piesardzīgs braucējs;
 • Svars ir mazāks nekā vidēji atbilstošais garumam;
 • Patīk braukt ar īsiem, veikliem pagriezieniem un reti brauc ātri.
Iemesli, kāpēc bērna snovborda dēli izvēlēties garāku- tuvāk degunam:
 • Braukšanas stils ir ātrs un agresīvs;
 • Svars ir lielāks nekā vidēji atbilstošais garumam;
 • Vēlaties iegādāties snovborda dēli, kas bērnam augot derēs ilgāku laiku. Bērni aug ātri, bet katru sezonu iegādāties jaunu snovborda inventāru arī nav visai ērti. Jāpievērš uzmanība tam, ka braucot ar dēli, kas ir ārpus ieteicamajā garuma, tiks ierobežota braukšanas prasmju izaugsme un jautrība uz kalna, jo snovborda dēlis būs neērts.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *